Cele mai frumoase fotografii participante la Salonul Internaţional de Artă Fotografică ”Bucovina Mileniul III”, sub înaltul patronaj al FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique) şi AAFR (Asociaţia Artiştilor Fotografi din România) pot fi văzute la Centrul pentru susţinerea tradiţiilor bucovinene din Suceava. Expoziţia este dechisă până în 15 ianuarie 2015.
Cea de-a XI a ediţie a Salonului Internaţional de Artă Fotografică a reunit 548 de artişti fotografi din 36 de ţări. Ei au trimis în total un număr de 3.835 de fotografii.
Ediţia din acest an a salonului s-a desfăşurat pe două secţiuni: Open şi Travel. La secţiunea Open au fost înscrise în concurs 2.040 de lucrări de artă fotografică. La secţiunea Travel s-au inscris 1.752 de lucrări.
Preşedintele Salonului Internaţional de Artă Fotografică ”Bucovina Mileniul III”, Ovidiu Ambrozie Bortă, a spus că s-au acordat 18 premii pentru fiecare secţiune.
Ana Grama
Jurnal Spiritual