Felicitări: România, învingătoare la “Elite Gym Marsilia”

0
118

Concursul Master de gimnastică artistică de la Marsilia a fost câștigat, pe echipe, de România (Larisa Iordache, Andreea Munteanu, Anamaria Ocolișan, Ștefania Stănilă), sportivele din țara noastră ocupând, prin Larisa Iordache, învingătoare, și Andreea Munteanu primele 2 locuri la individual compus, într-o competiție de foarte bun nivel, la care au participat gimnaste din 7 țări.

Concursul Master de gimnastică

În competiția pe echipe, România a ocupat detașat primul loc la Concursul Master de gimnastică, cu un total de 167,300 puncte, fiind urmată de Rusia — 164,400, Marea Britanie — 162,750, Franța — 161,850, Canada — 160,250, Canada Open — 158,500, Belgia — 157,375 și Germania — 147,250, potrivit Agerpres.

Echipa țării noastre a fost condusă în forță de lidera Larisa Iordache. Ea și-a adjudecat concursul individual compus, cu 57,525 puncte. Larisa a obtinut cele mai bune note la sărituri (15,125), bârnă (14,625) și sol (14,225). Ea a fost secundată cu brio de Andreea Munteanu, cu 55,675. (egala Larisei Iordache la bârnă, 14,675 și a doua la sol, cu 13,750).  Locul 3 a fost ocupat de rusoaica Ekaterina Kramarenko — 54,825. A 9-a la individual compus, din 32 de sportive clasate, Anamaria Ocolișan a obținut a 3-a notă la sărituri, cu un promițător 14,950.

Ca un element de culoare, în cadrul acestui veritabil festival al gimnasticii s-au desfășurat întreceri pentru junioare mici și copii. Surpriza organizatorilor a constat in faptul că premierile la aceste categorii au fost efectuate de Larisa Iordache, vedeta competiției.

Sursa: monitorulcj.ro