Ei vor fi premiaţi la “Gala Olimpicilor”

0
207
Zeci de elevi de la mai multe unităţi de învăţământ din judeţ au demonstrat că în Sălaj se învaţă carte. Dovada cea mai clară o reprezintă rezultatele şcolare obţinute în cursul anul şcolar 2012-2013.

Premii, menţiuni, medaliiPremii, menţiuni, medalii de aur şi argint la etapele naţionale şi internaţionale a olimpiadelor şcolare. De asta au avut parte un număr de 57 de elevi sălăjeni, care în cursul anului şcolar trecut au obţinut rezultate deosebite la competiţiile şcolare. Rezultatele lor vor fi răspălătite, în cursul săpămânii viitoare, în cadrul unei “Gale a Olimpicilor”, gală care va avea loc, miecuri 27 noiembrie, de la ora 12 la Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) Sălaj. Activitatea de premiere a celor mai buni elevi sălăjeni, care au obţinut rezultate deosebite, în cursul anul şcolar 2012-2013, face parte din “Zilele Învăţământului Sălăjean” eveniment care se va desfăşura în perioada 25-28 noiembrie 2013.

Premii cu nemiluita pentru elevii din Sălaj

După cum a explicat Marcel Lucaciu, purtător de cuvânt al ISJ Sălaj “Gala Olimpicilor” este un eveniment în cadrul căruia vor fi premiaţi elevii care au obţinut premii şi menţiuni la etapa naţională şi internaţională a olimpiadelor şcolare, în anul şcolar 2012-2013, dar şi profesorii care i-au pregătit.

Astfel, cei mai buni elevi dintre cei buni, care s-au remarcat prin rezultate deosebite la învăţătură, au fost: eleva Eliza Bob, clasa a VII-a de la Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” din Zalău, care a obţinut premiul I la Olimpiada Naţională de Limba şi literatura română, dar şi un premiu special la Olimpiada Internaţională de Limbă, Literatură şi Spiritualitate Românească – profesor Daniela Şandru; Cristiana Petre, elevă în clasa IX-a la Colegiul Naţional “Silvania” Zalău – profesor Clara Dan, a obţinut premiul I la Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română, dar şi premiul trei la Olimpiada Internaţională de Limbă, Literatură şi Spiritualitate Românească; Valerian Alin Pop, clasa a IX-a, CNS Zalău, premiul I la Olimpiada Naţională de Limba germană – profesor Szeles Beata; Emanuela Nimigean, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnzială “Gheorge Lazăr” Zalău – premiul I la Olimpiada naţională de Limbă Franceză, profesor Adelina Ludoşan.

Ii mai amintim pe:

Dora Alexandra Păşcuţă, clasa a XI-a la Zalău, premiul II la Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socioumane Istorie, profesor Ioan Ciocian; Diana Pop Laviania, elevă în clasa a XI-a la CNS Zalău, premiul II la Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socioumane- Economie, profesor Iulia Florian; Claudia Holhoş elevă în clasa XI-a, la CNS Zalău, premiul II la Olimpiada Naţională de Religie Cultul Greco-catolic, profesor Cristian Ioviţă; Cătălin Marian, elev în clasa a VII-a la Liceul Sportiv “Avram Iancu” premiul II la Olimpiada Naţională de Educaţie Fizică şi Sport – Cros, profesor Vasile Buzatu; Gabriela Florina Negran, clasa a IX-a, Liceul Tehnologic “Mihai Viteazul” Zalău, premiul II la Olimpiada Naţională de tehnologii, profesor Viorica Lupaş, Souca Trifan şi Gabriela Ciocian; Renata Barna, clasa a XII-a la Liceul de Artă “Ioan Sima”, premiul III la Olimpiada Naţională de Arte Plastice, profesor Diana Mureşan.

Deasemenea au obtinut premii si: Daniela Ioana Pavel elevă în clasa a X-a, premiul III la Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română şi menţiune la Olimpiada Internaţională de Limbă şi Spititualitate Românească- profesor Ioana Tuduce; Bogdan Eszter, clasa VIII-a Şcoala “Simion Bărnuţiu” Zalău, premiul III la Olimpiada Naţională de Limba maghiară – profesor Pataki Ida; Andrada Bolboacă, clasa a XI-a CNS Zalău, premiul III la Olimpiada Naţională de Limba germană, profesor Szeles Beata; Diana Dominan, clasa VIII-a, Şcoala Gimnazială “Andrei Mureşanu” Cehu Silvaniei, menţiune la Olimpiada Naţională de Limbă latină – profesor Mariana Stroescu; Adrien Matiş, elev în calsa X-a la CNS Zalău, menţiune la Olimpiada Naţională de Limbă germană, profesor Szeles Beata; Balint Orsolya, clasa a XI-a la CNS Zalău, menţiune la Olimpiada Naţională de Limba germană, profesor Szeles Beata; Ionuţ Dan Pop, elev în clasa XII-a la CNS, menţiune la Olimpiada Naţională de Fizică, profesor Ştefania Pop.

Medalii de aur şi argint şi menţiuni speciale

Printre cei care vor fi premiaţi de reprezentanţii ISJ în cadrul “Galei Olimpicilor” se numără şi elevii care au obţinut nu doar premii ci şi medalii de aur şi argint, printre aceştia numărându-se şi: George Nicola, clasa VIII-a la Şcoala Gimnazială “Gheorghe Lazăr” din Zalău – Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socioumane – Istorie; Robert Ciure Chiş – elev la CNS clasa a XII-a, Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socioumane-Filosofie; Maria Hunyadi, elevă la Liceul Reformat din Zalău, clasa IX-a, Olimpiada Naţională de Religie Cultul Romano-catolic şi reformat; Emese Andrea Toth, elevă în clasa a XI-a la Liceul Reformat Zalău, Olimpiada Naţională de Religie Cultul romano catolic şi reformat; Cristina Brânduşan – clasa XI-a Liceul Spotiv “Avram Iancu”, Olimpiada Naţională de Educaţie Fizică şi Sport.

Sunt premiati si:

Cătălin Flaviu Sabău, elev în clasa a XII la Liceul Tehnologic “Mihai Viteazul” din Zalău, Olimpiada Naţională de Tehnologii; Camelia Cherecheş, elevă în clasa XI-a, la Liceul de Artă “Ioan Sima”, Olimpiada Naţională de Interpretare Vocal-Instrumentală; Ghiran Paul elev în clasa XI-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei şi Informatică; Andreas Martin Nyeste – clasa a X-a, la Liceul Tehnologic “Voievod Gelu” medalie la Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei şi informatică; Sergiu Puşcaş; CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei şi informatică; Răzvan Sălăjean, elev în clasa XII-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei şi informatică; Andrei Buboi, elev în calsa XI-a la CNS, Olimpiada Naţională de Matematică; Oana Ciurean, elevă la CNS Zalău în clasa a IX-a, Olimpiada Naţională de Geografie; Cătălin Pop, elev în clasa a XI-a CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Geografie;

De asemenea, printre elevii premiaţi la “Gala Olimpicilor” se numără şi elevi care au obţinut medalii de bronz, menţiuni speciale şi premii speciale.

Aceştia sunt: Raluca Bancea, elevă în clasa a X-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Geografie; Andrada Pop Paşca, elevă în clasa VIII-a la Şcoala Gimnazială Treznea, Olimpiada Naţională de Geografie; Dora Andra Chiş, elevă în clasa a VII-a la Şcoala Gimnazială “Silvania” Şimleu Silvaniei; Denisa Gomboş, clasa XI-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Limba franceză; Agota Faluveghi elevă în clasa a XII-a CNS Zalău, Olimpiada de Matematică pentru licee maghiare din Europa; Vlad Lesuţan, elev în clasa a XI-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Chimie; Andrada Puţină, clasa a X-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Chimie; Codruţa Alexandra Ghilea şi Antonia Iulia Măricean, eleve în clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială “Silvania” Şimleu Silvaniei, Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socioumane-Cultură Civică.

Menţiuni speciale şi premii speciale au primit si:

Alin Ilieş, clasa a X-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională Ştiinţele Pământului; Maria Andreea Cotoară, clasa a VII-a Şcoala “Mihai Eminescu” Zalău – Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română; Roxana Noje, clasa a XI-a, Liceul “Agârbiceanu” Jibou, Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română; Dimeny Dorottaya, clasa a VI-a la Liceul “Cserey-Goga”, Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Maghiară; Szikszay Dalma, elevă în clasa VII la liceul Tehnologic Sărmăşag, Olimpiada Naţională de Limba maghiară; Paula Lakatos, clasa a XII-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Limba şi literatură maghiară; Mate Rudolf, elev în clasa a X-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Fizică; Mureşan Horea elev în clasa XII-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Matematică; Tudor Cornea, elev în clasa a VIII-a la Şcoala “Simion Bărnuţiu” din Zalău, Olimpiada Naţională de Ştiinţe pentru Juniori.

Andra Brăban, elevă în clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială “Silvania” Şimleu Silvaniei, Olimpiada Naţională Ştiinţe pentru Juniori; Gabriel Balog, elev în clasa a VIII-a la Liceul Tehnologic “Cserey-Goga” Crasna, Olimpiada Naţională Ştiinţe pentru Juniori; Victor Labo, elev în clasa aVIII-a la Şcoala “Mihai Eminescu” Zalău, Olimpiada Naţională Ştiinţe pentru Juniori; Minerva Maria Zah, elevă în clasa a X-a la Liceul “Agârbiceanu” Jibou, Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socioumane – Istorie.

De mentionat si: Cristina Varga, elevă în clasa a VII-a la Şcoala Gimnazială “Gheorghe Lazăr” Zalău, Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox; Valentina Georgiana Sabău, elevă în clasa a IX-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox; Raluca Denisa Indreicuţ, elevă în clasa a X-a la Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”,Olimpiada Naţională de Religie – Cultul Ortodox; Maria Lidia Bărbînţă, elevă în clasa a XI-a la CNS Zalău, Olimpiada Naţională de Regilie Cultul Ortodox şi Diana Peştean, elevă în clasa VIII-a la Şcoala Gimnazială “Corneliu Coposu” Zalău, Olimpiada Naţională de Tehnologii.

Sursa: magazinsalajean.ro

Jurnal Spiritual

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here